piątek, 30 stycznia 2015

Rok 2015: W Łodzi mnóstwo kultury


Prezentacje kilkunastu nowych ekspozycji w Muzeum Sztuki, premiery teatralne, koncerty muzyczne, kolejne edycje festiwali zaplanowano w Łodzi na 2015 rok. W projekcie budżetu miasta na 2015 rok na kulturę zarezerwowano 185 mln zł.
Bogate plany ma Muzeum Sztuki w Łodzi, druga - po Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najstarsza na świecie instytucja gromadząca i promująca sztukę nowoczesną. Jego wystawy pojadą także za granicę.
W maju 2015 r. w National Art Museum of China w Pekinie MS pokaże ekspozycję "Stan Życia. Polska sztuka współczesna w globalnym kontekście", przygotowywaną we współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Natomiast wystawa "Jabłko. Introdukcja. (Ciągle i ciągle od nowa)" pokazywana będzie od czerwca do września w MuseumAbteiberg w Monchengladbach w Niemczech.
W Łodzi - obok otwartych w 2014 roku wystaw tj.: "Atlas nowoczesności", "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta" czy ekspozycji Ewy Partum - muzeum planuje prezentację w 2015 r. kilkunastu nowych ekspozycji. W lutym pokazana zostanie wystawa prac Andrzeja Czarnackiego "Tensorium skłonności", która obejmie kompozycje malarskie, kolaże, instalacje powstałe w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
W marcu otwarta będzie wystawa prac Magdaleny Moskwy "Nomana XV", która zaprezentuje ewolucję oryginalnego języka malarskiego artystki. Pokazana na niej zostanie zarówno jej wcześniejsza twórczość odwołująca się do tradycji portretu oraz najnowsze prace, w których artystka koncentruje się na doświadczeniu cielesności. W tym samym miesiącu pokazana zostanie twórczość dwójki artystów urodzonych w Polsce, a obecnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych - C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej.
W czerwcu na wystawie "Impuls dadaistyczny w sztuce dwudziestowiecznej" zaprezentowany zostanie moment wyłonienia się tradycji dadaizmu w okresie historycznej awangardy oraz jej kolejne manifestacje do lat 60. XX w. Będzie można zobaczyć około 200 eksponatów - obiektów, obrazów, grafik, rysunków, rzeźb, druków i archiwaliów - z kolekcji Archive Marzona prowadzonego przez Egidio Marzonę. Także w czerwcu zaplanowano wystawę prac Krzysztofa Wodiczki "Sztuka parezji".
Na jesień łódzkie muzeum planuje wystawę m.in. Andrzeja Pawłowskiego "Teoria wystawy", która ma przybliżyć mniej znane oblicze tego malarza, rzeźbiarza i fotografika, który był także projektantem wystaw. W przygotowaniu jest też projekt "Pozamiatać po włókniarkach", który dotyczyć będzie problemu pracy w światowej - silnie zglobalizowanej i pełnej współzależności - gospodarce. Pod koniec roku zobaczyć będzie można także wystawy prac Mirosława Bałki, Assafa Grubera i Susan Hiller.
Premiery oraz nowe projekty zaplanowały łódzkie teatry.
Teatr Wielki na styczeń zapowiada premierę opery romantycznej "Holender Tułacz" Richarda Wagnera. Kompozytor zaczerpnął pomysł libretta z noweli Heinricha Heinego. Reżyserem przedstawienia jest Herbert Adler, chór i orkiestrę poprowadzi Eraldo Salmieri. "Holender tułacz" zostanie wystawiony na łódzkiej scenie operowej po raz drugi – poprzednią wersję z 1994 r. reżyserował Waldemar Zawodziński.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.


czwartek, 29 stycznia 2015

Sejm RP ogłosił rok 2015 rokiem Jana Długosza, św. Jana Pawła II i Teatru Polskiego

źródło informacji


Sejm RP ogłosił 2015:

  • Rokiem św. Jana Pawła II - w 10 rocznicę śmierci Wielkiego Polaka, za Jego olbrzymie zasługi i zaangażowanie w drogę do wolności naszej Ojczyzny oraz ogromny wkład w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka

  • Rokiem Jana Długosza - w 600 rocznicę urodzin polskiego kronikarza, historyka, duchownego, geografa, dyplomaty; wychowawcy synów Kazimierza Jagiellończyka

  • Rokiem Polskiego Teatru - w 250 rocznicę powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia w Polsce pierwszego teatru publicznego   

wtorek, 27 stycznia 2015

Łódzkie Muzeum Książki Artystycznej wyróżnione w Nowym Jorku


Amerykańskie Stowarzyszenie Historii Druku (American Printing History Association, APHA) uhonorowało łódzkie Muzeum Książki Artystycznej nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie drukarstwa podczas uroczystości w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej.
"Nasza komisja obserwuje, co robią ludzie na świecie w dłuższym przedziale czasu, aby pielęgnować tradycję technik drukarskich i wybrała właśnie polskie muzeum. Znacząca jest też różnorodność obecnych dokonań muzeum, co pozwala mu tworzyć nowe książki, prawdziwe dzieła sztuki" – powiedział PAP prezes APHA Bob McCamant, który wręczał wyróżnienia.
Muzeum specjalizuje się w działalności związanej z książką artystyczną oraz ideą "korespondencji sztuk". Posiada kolekcje książek artystycznych, m.in. "Polska książka artystyczna z przełomu XX/XXI wieku", a także sprzęt typograficzny w zakresie drukarstwa, papiernictwa, introligatorstwa.
Nie zaniedbując działalności wydawniczej, placówka organizuje też praktyki, warsztaty i konsultacje dla studentów.
W trakcie uroczystości w głównym gmachu nowojorskiej Biblioteki Publicznej na Manhattanie przewodniczący komisji APHA przyznającej nagrody Michael Thompson wskazał także na postawę twórców placówki w czasach komunizmu, kiedy musieli prowadzić działalność wydawniczą we wrogim dla niecenzurowanego słowa otoczeniu.
Założone w 1993 r. muzeum wzięło swój początek od działającej od 1980 r. niewielkiej oficyny wydawniczej Correspondance des Arts, która później przekształciła się w fundację o tej samej nazwie. Założyciele wydawnictwa, a następnie twórcy muzeum - Janusz i Jadwiga Tryzno - byli aktywnie zaangażowani w niezależną działalność drukarską podziemnej "Solidarności".
Muzeum "przywróciło i zachowało zabytkowy sprzęt drukarski, kultywowało sztukę drukowania i popularyzowało ją wśród społeczeństwa" – mówił Thompson.
Dla Jadwigi Tryzno, odbierającej nagrodę w imieniu łódzkiej placówki, wyróżnienie stanowiło dużą niespodziankę. Tym bardziej - zaznaczyła w rozmowie z PAP - że przez wiele lat działalność muzeum wydawała się niszowa, niemal niedostrzegalna.
"Odkrycie nas w Ameryce to nie tylko dobra wiadomość pokazująca publiczności, że istnieje sztuka książki, tradycja gutenbergowska w technice. Jest to także dla nas szansa na obronę muzeum, bo przez trzy dekady walczymy o jego istnienie w zabytkowej, pofabrycznej części Łodzi, Księżym Młynie, w willi Henryka Grohmana, która jest dla nas idealnym miejscem i nie chcemy jej stracić" – dodała.
Współzałożycielka muzeum za największy powód do dumy uznała uratowanie warszawskiej odlewni czcionek, w tym sprzętu, matryc nie tylko polskich krojów czcionek, lecz także hebrajskich, cyrylicy czy armeńskich. Nie poszły na złom i stanowią - podkreśliła - ogromnie cenny materiał dla przyszłych pokoleń.
Powstałe w roku 1974 Amerykańskie Stowarzyszenie Historii Druku promuje badania historii drukarstwa i łączących się z nim dziedzin, np. kaligrafii, typografii, produkcji papieru i introligatorstwa. Służą temu różnorodne programy, konferencje, wykłady i stypendia. APHA wydaje też magazyn "Printing History" oraz inne publikacje.
Co roku stowarzyszenie przyznaje nagrody za indywidualne zasługi "w badaniach, utrwalaniu, przechowywaniu i rozpowszechnianiu historii druku w dowolnej dyscyplinie szczegółowej lub za całokształt działalności". Od roku 1985 roku wyróżnia także instytucje.
Muzeum Książki Artystycznej jest czwartą europejską placówką uhonorowaną przez APHA. Nagrodę indywidualną zdobył w tym roku Paul Gehl, który pracuje jako kustosz Foundation on the History of Printing biblioteki Newberry w Chicago.

Źródło informacji
Strona Book Art Museum
Facebook Kamienica 56

czwartek, 22 stycznia 2015

Dzień Dziadka


Los ręką do darów szczodrą
niech szczęścia da Ci kwiat
za Twoje trudy i dobroć,
którą rozjaśniasz świat.


środa, 21 stycznia 2015

Dzień Babci


Zimowe słoneczko wesoło patrzy
I ciepły uśmiech posyła Babci.
I ja też Babciu mam dziś dla Ciebie
uśmiech jak słonko jasne na niebie!

piątek, 16 stycznia 2015

Warsztaty wytwarzania mydeł


Serdecznie zapraszam na warsztaty wytwarzania mydeł.

Warsztat odbędzie się w dniu 31 stycznia 2015 o godz 11:00 
w siedzibie 
Stowarzyszenia Kamienica 56 ul. Sienkiewicza 56 ( oficyna II p).

Na warsztaty obowiązują zapisy.

 Koszt 55 zł, druga osoba 10% mniej.
 Zajęcia potrwają ok 3 godz. 
Gotowe wyroby mydlarskie autorzy zabiorą do domu ze sobą. 

Warsztaty poprowadzi Ewa Tyszko Dziennikarka Tv Toya,
absolwentka PWSFTv i zarazem absolwentka Wydz. Chemii Politechniki Łódzkiej.
Miłośniczka własnoręcznie kręconych kosmetyków. 
Miłośniczka fotografii, prawnuczka fotografa, wnuczka farmaceutów-zielarzy.


wtorek, 6 stycznia 2015

Spotkanie "W kręgu kobiet"


W najbliższą sobotę (10.01) o godz 16:00 
odbędzie się w Kamienicy spotkanie dla kobiet 
'' W kręgu kobiet'' 
serdecznie zapraszam
 Prowadzenie Małgorzata Kronenberger. 
W programie aromaterapia, kąpiel w dźwiękach ćwiczenia motywujące. 
 Kontakt pod nr tel 509 811 499 lub przez fb.

Miejsce spotkania:

Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56, Łódź,
ul. Sienkiewicza 56 (wejście w podwórzu, klatką schodową na II piętro)