sobota, 29 listopada 2014

Andrzejki


"Ci, którzy andrzejkowego wieczoru nie zamierzają spędzić w łódzkich klubach i zostają w domu, wcale nie muszą się nudzić. By noc była magiczna, a przede wszystkim pełna śmiechu i dobrej zabawy, wystarczy przygotować kilka ciekawych wróżb. Prezentujemy kilka przykładowych wróżb, tych najbardziej znanych i tych nieco mniej.

Karteczki pod poduszką

Jak mówi przysłowie "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja", to właśnie ta jesienna noc jest najlepsza, by dowiedzieć się, która z dziewcząt najszybciej zmieni stan cywilny. Żeby to sprawdzić, wystarczy, by każda panna biorąca udział w zabawie, zdjęła but z lewej stopy. Ustawiamy je jeden za drugim w kącie pokoju. Ostatni przestawiamy na sam początek i tak do momentu, w którym jeden z butów przekroczy próg. Jego właścicielka już niedługo zostanie mężatką. Natomiast te panie, które chciałyby wiedzieć, którego mężczyznę poślubią, muszą napisać imiona kilku z nich na małych karteczkach i schować je pod poduszkę. Rano, zaraz po przebudzeniu, wyciągamy jedną i… już wiadomo, przy czyim boku stanie się na ślubnym kobiercu.

Anioł oznacza szczęście

Popularnym obrzędem podczas Andrzejek jest również lanie wosku. Na wodę w misce przez dziurkę od klucza przelewamy wosk ze stopionej świecy. Na powierzchni utworzy się pewien kształt. Odlew delikatnie wyjmujemy i trzymając między zapaloną świecą a ścianą, interpretujemy powstały cień. Przykładowo zarys przypominający jabłko może oznaczać zdrowie, gwiazda - dostatnie życie, anioł – szczęście, a pierścień - rychłe zaręczyny. Wodę używaną do lania wosku, można wykorzystać do innej wróżby. Kartkę tniemy na 13 równych części, a na sześciu z nich piszemy swoje marzenia. Następnie wrzucamy je do miski, powoli wlewając wodę. Karteczkę, która wypłynie jako pierwsza, należy szybko wyjąć i odczytać napisane na niej życzenie. Na pewno zrealizujemy je już niedługo! Natomiast jeśli jako pierwsza wynurzy się ta niezapisana, na spełnienie marzenia trzeba będzie trochę poczekać.

Owocowe wróżby miłosne

Dość ciekawą, a zarazem łatwą w przygotowaniu wróżbą jest ta, z wykorzystaniem jabłek. Uczestnicy zabawy obierają owoc jak najcieniej. Ten, kto otrzyma najdłuższą obierkę, do końca pozostanie w związku ze swoim obecnym ukochanym, bądź ukochaną. Ci, którzy nie mają jeszcze wybranków serc, również mogą wziąć udział w zabawie. Wystarczy, że z zamkniętymi oczami rzucą obierkę za siebie. Kształt, który uformuje się z niej na podłodze, będzie przypominać pierwszą literę imienia drugiej połówki. Do innej "owocowej wróżby" oprócz jabłka potrzebne są: suszona śliwka i cytryna. Osoba z zawiązanymi oczami mówi, który owoc wybiera np. ten z lewej strony. Jabłko oznacza miłość i dobrobyt, śliwka - staropanieństwo lub starokawalerstwo, a cytryna - kłopoty w związku.

Pływające łupiny 

Wśród andrzejkowych wróżb można znaleźć też takie, które przeznaczone są specjalnie dla zakochanych, pragnących poznać swoją przyszłość. Tutaj również przydatna będzie miska z wodą oraz łupiny orzecha, które dziewczyna i chłopak kładą na jej powierzchnię. Jeśli łupiny do siebie dopłyną, wróży to ślub już w następnym roku. Jeśli się od siebie oddalą - będzie oznaczać to rozstanie lub komplikacje i problemy w ich związku. Można pokusić się także o wróżenie z zapalonych zapałek, które zarówno kobieta, jak i mężczyzna trzymają łepkami do góry. Przed zapaleniem należy pomyśleć miłosne życzenie. Jeśli zapałki będą palić się "ku sobie" oznacza to, że marzenie szybko się spełni, a jeśli będzie inaczej - nie ma co liczyć na jego realizację.

 Lustro prawdę Ci powie

Nawet kiedy andrzejkowy wieczór zorganizowany w mieszkaniu znajomych dobiegnie już końca, nie oznacza to, że dalsze wróżby też muszą się skończyć. Wracając do domu można odliczać latarnie - przy każdej z napotkanych powtarzając naprzemiennie słowa: kawaler, rozwodnik, wdowiec lub panna, rozwódka, wdowa. Ostatnia napotkana latarnia i wypowiedziane słowo przepowiedzą, kto jest ci pisany. To jednak nie koniec wróżb na tę noc. Po przyjściu do domu, w samotności należy stanąć przez lustrem ze świecą w dłoni i powtarzać, że chce się ujrzeć twarz życiowego wybranka. Nad ramieniem pojawi się sylwetka osoby, z którą spędzi się dalsze życie.


Wróżby andrzejkowe to przede wszystkim wspaniała zabawa. Nie należy traktować ich serio i przejmować się, gdy wywróżymy sobie, że grozi nam staropanieństwo, starokawalerstwo albo niepowodzenie. 

 Ważne, by tę listopadową noc spędzić w miłym gronie, a przy okazji pośmiać się z samych siebie".
 

Post: Joanna Bilska-Gajdzis

piątek, 28 listopada 2014

Warsztaty z polską książką dla dzieci we Francji - wrażenia z podróży


Tuluza, w kontekście Szkoły Języka Polskiego "Polinka" to dynamizm, pozytywna energia, klasa i rodzinna atmosfera.
Tu dzieje się dużo i szybko. I dobrze. Kłopoty mogą być tylko przejściowe.
Szkoła, a raczej Kadra, imponuje wytrwałością i zaangażowaniem. Podziwiamy!
W proponowanych przez nas warsztatach uczestniczyło wiele osób.
Najbardziej cieszyło, że tym razem były to całe rodziny, dzieci, rodzice, dziadkowie.
Wspólnie poszukiwali swoich kulturowych korzeni.
Imponowali francuscy ojcowie, zachęcający dzieci do działania i razem z nimi uczący się polskich słów. Brawa!
Prezentowane przez nas metody pracy w Tuluzie nie były zaskoczeniem.
Nauczycielki z Polinki pracują podobnymi metodami (co widać było po jakości prac wykonanych przez dzieci, kreatywność na mistrzowskim poziomie!).
Spotkanie to stało się więc okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów.
Szczególnej wagi nabrał też pakiet książek, przywieziony przez nas dla szkoły.
Wybrane, współczesne książki, z którymi można bawić się i pracować na wiele różnych sposobów w Polince z pewnością nie będą bezużyteczne.
Tuluza to ostatni przystanek projektu "Skąd ty jesteś?". Wisienka na torcie.
Potwierdzenie tego, że projekt miał sens i że warto było podjąć ten wysiłek.
Dziękujemy Szkole Języka Polskiego "Polinka" z Francji oraz pozostałym uczestnikom projektu: za to, że zechcieli nas tak serdecznie przyjąć i za ogrom pozytywnych doświadczeń, jakimi nas obdarowali. Dziękujemy! I podziwiamy. Za to że w nowej, innej codzienności znajdujecie chęci, czas i siły, aby Wasze dzieci mogły znać odpowiedź na pytanie "Skąd ty jesteś". Więcej o projekcie tutaj.

 


Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.




Irlandia - wspólny dom


Pierwsze skojarzenie na myśl o Irlandii to swoboda, bezpośredniość i serdeczność.
Dla każdego jest tu miejsce, każdy ma prawo być sobą, bez póz i zadęcia.
Atmosfera jak w domu. Również w Polskiej Szkole w Dundalk.
Tu, jak zwykle, wszystkie dzieci uczestniczyć mogły w proponowanych przez nas warsztatach. Spotkały się z książkami obrazowymi Iwony Chmielewskiej oraz spróbowały swoich sił w tworzeniu tradycyjnych ( i nie tylko) wycinanek.
Otwarte, ciekawe, chętne do współpracy dzieciaki, ładnie mówiące po polsku, to wymarzeni partnerzy do działania.
Serdeczna atmosfera panująca w szkole to zasługa nauczycieli-zaangażowanych, aktywnych, przejętych swoją misją, ludzkich.
To dzięki nim dzieciaki chcą podejmować dodatkowy obowiązek, jakim jest kolejny dzień nauki w szkole, tym razem polskiej.
Dla dorosłych, nauczycieli oraz dla rodziców odbyło się laboratorium, prezentujące wielki potencjał tkwiący we współczesnych polskich książkach oraz możliwości jego wykorzystania w wychowaniu dzieci.
Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za to że zechciano nas przyjąć, że zrobiono to z sercem i za to co otrzymałyśmy.
Bo z każdą kolejną podróżą rośnie wrażenie, że to co próbujemy zasiać, rośnie szybko i wraca do nas wielokrotnie pomnożone!
Dziękujemy Polskiej Szkole w Dundalk! 
Więcej o projekcie tutaj.


 

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.





piątek, 21 listopada 2014

Infromacja dla osób biorących udział w projekcie kulinarnym



Uwaga młodzież realizująca projekt kulinarny!!!

Poznamy się i zaplanujemy kolejne dwa tygodnie pracy.


Termin spotkania:

22.11.2014 (sobota)

Miejsce spotkania:

  Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56, 
Łódź, ul. Sienkiewicza 56, lewa oficyna II p. 
Godzina spotkania:
10.00 
 Źródło informacji: Facebook Kamienica 56
 

środa, 19 listopada 2014

Informacja dla uczestników projektu "KULTURA ŻYCIA OD KUCHNI"

Uwaga uczestnicy projektu!
Zadbajcie o zwolnienia w szkole na to wydarzenie.
DOBRY TARG
 
Uczestnicy projektu ''Kultura życia od kuchni '' odwiedzą pokaz w ramach programu realizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Kultury I Sztuki KAMIENICA 56.
 
ZAPRASZAM 26 listopada 2014 roku o godz. 13.00 na 4. Good Food in Boutique Hotel's.
 
Tym razem spotkamy się z firmą rodzinną Państwa Rutkowskich, producentami oleju rzepakowego z Góry św. Wawrzyńca.
 
W Polsce produkcja oleju rzepakowego sięga XVI w. 
Wtedy to w naszym kraju odnotowano pierwsze uprawy rzepaku. 
Olej wytwarzano stosując proste prasy. 
W połowie XX w. tłoczenie oleju stopniowo zanikało.
 
Zachwycamy się się walorami zdrowotnymi oliwy z oliwek, a najnowsze badania mówią o tym, że nasz, rodzimy produkt - olej rzepakowy tłoczony na zimno dorównuje, a nawet pod wieloma względami stanowczo przewyższa oliwę z oliwek.
 
DOBRY TARG
ZAPRASZAM!!!
 26 listopada 2014 roku o godz. 13.00 na 4. 
Good Food in Boutique Hotel's.


Informacja: Facebook Kamienica 56
Projekt "KULTURA ŻYCIA OD KUCHNI" 

Zwiedzamy Tuluzę

***
***
***
***


"Skąd Ty jesteś?" Polinka, Tuluza. Spotkanie - polskie książki dla dzieci.

***
***
***
***
***

Mamy nadzieję, że popołudniowe spotkanie z polskimi książkami dla dzieci, również dla dorosłych było przyjemne i inspirujące...

Zajęcia prowadziły Iwona Pietrzak i Katarzyna Szpilkowska.

Projekt "Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji" adresowany jest do uczniów oraz dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych. 



Celem wszystkich działań jest popularyzacja tradycji i prezentacja współczesnej kultury jako źródła inspiracji dla nowocześnie rozumianej edukacji".



Więcej informacji o projekcie tutaj 
 
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.




 

 

"Skąd Ty jesteś?" Polinka, Tuluza. "Kłopot"?

***
***
***
***

Dzieci z Polinki pokazały, że z kłopotów można wybrnąć z klasą i że dzięki niesamowitej wyobraźni i pozytywnemu nastawieniu, kłopot to może być fajna sprawa... :)
Spotkanie inspirowane książką Iwony Chmielewskiej "Kłopot".

Zajęcia prowadziła Katarzyna Szpilkowska.


Projekt "Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji" adresowany jest do uczniów oraz dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych. 

Celem wszystkich działań jest popularyzacja tradycji i prezentacja współczesnej kultury jako źródła inspiracji dla nowocześnie rozumianej edukacji".


Więcej informacji o projekcie tutaj 
 
 
 
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.


 

wtorek, 18 listopada 2014

Projekt "Skąd Ty jesteś?" Polinka, Tuluza. Wycinanka.

***
***
***
 ***

W poszukiwaniu kulturowych korzeni uczestniczyły tym razem całe rodziny. 
Brawo!
W tajniki wycinanki wprowadzała Iwona Pietrzak.




Projekt "Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji" adresowany jest do uczniów oraz dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych. 




Celem wszystkich działań jest popularyzacja tradycji i prezentacja współczesnej kultury jako źródła inspiracji dla nowocześnie rozumianej edukacji".


Więcej informacji o projekcie tutaj 


 



Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.



Szkoła Języka Polskiego "Polinka" w Tuluzie



Szkoła Języka Polskiego "Polinka" w Tuluzie. 
Jak wisienka na torcie!
Ostatni, niesamowicie energetyczny, dynamiczny i inspirujący przystanek projektu "Skąd ty jesteś?".
Wspaniale było u Was gościć! DZIĘKUJEMY!


Projekt "Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji" adresowany jest do uczniów oraz dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych. 


Celem wszystkich działań jest popularyzacja tradycji i prezentacja współczesnej kultury jako źródła inspiracji dla nowocześnie rozumianej edukacji".


Więcej informacji o projekcie tutaj 
 
 
 
Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.



czwartek, 13 listopada 2014

Rozpoczynamy nowy projekt "KULTURA ŻYCIA OD KUCHNI"


W najbliższą sobotę rozpoczynamy nowy projekt realizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56 '' KULTURA ŻYCIA OD KUCHNI''.
Cykl działań zapobiegających używaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież z grupy ryzyka, poprzez formy oddziaływania profilaktycznego.
Projekt realizowany ze środków publicznych Małe Granty – wykaz ofert złożonych w trybie pozakonkursowym na podstawie art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Projekt adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i liceów w wieku od 13 do 18 lat.
Zajęcia będą odbywały się głównie w salach stowarzyszenia Kamienica 56.
Pracownie są wyposażone w sprzęty i materiały dydaktyczne. Młodzi ludzie będą mogli zmierzyć się z różnymi dziedzinami sztuki (malarstwo, ceramika, rzeźba, tkactwo, rękodzieło).
W salach stowarzyszenia stworzone zostanie zaplecze gastronomiczne.
W tym czasie młodzież spotykać się będzie także z psychologiem i arteterapeutą.
Chcemy aby młodzież miała okazję skonfrontować się z różnymi stylami życia, sposobami spędzania wolnego czasu, rozwijania pasji i spotykała nowych ludzi, w tym rówieśników.
Głównym założeniem projektu jest edukowanie przez stawianie dobrych wzorców i uczenie się, jak zagospodarować czas wolny.

Pełny program projektu można znaleźć tutaj.

Zapraszamy do obserwowania naszych działań.
 




środa, 12 listopada 2014

Ostatni przystanek projektu "Skąd Ty jesteś?" Francja - Tuluza


Jedziemy do Francji.
Ostatni nasz przystanek będzie w Tuluzie.


"Szkoła została stworzona przez stowarzyszenie Apolina. Rozpoczęliśmy działalność 8 listopada 2008 r. Szkoła Polinka w Tuluzie jest otwarta dla dzieci z rodzin polskich i francusko-polskich mieszkających w Tuluzie i okolicach. Zawartość pedagogiczna jest przygotowywana przez dyplomowanych i doświadczonych nauczycieli. Lekcje są dostosowane do wszystkich poziomów znajomości języka i do wieku dzieci. Naszym celem jest również stworzenie miejsca atrakcyjnego dla dzieci, przestrzeni nauki języka, lecz także platformy spotkań i wymiany doświadczeń dla rodzin.
Pierwszym założeniem nauczania Polskiej Szkoły w Tuluzie jest wspomaganie u dziecka:
  • Uwrażliwienia na język polski poprzez zabawy edukacyjne,
  • Przygotowania do pogłębionej nauki języka polskiego w przyszłości,
  • Stymulacji jego umiejętności zmysłowych w celu harmonijnego rozwoju,
  • Uspołecznienia poprzez gry i zabawy grupowe i wymagające współpracy,
  • Uświadomienia sobie swoich umiejętności i kreatywności,
  • Przygotowania jego integracji w przedszkolnym i szkolnym systemie edukacyjnym.
Dla rodzin uczęszczanie do Polskiej Szkoły w Tuluzie pozwala na:
  • Zapoznanie się z pomysłami na gry i zabawy edukacyjne w języku polskim, do wykorzystania w domu,
  • Spotkanie innych rodziców i wymianę doświadczeń, poszerzenie kręgu znajomych oraz włączenie się w działania kulturalne prowadzone przez stowarzyszenia polsko-francuskie." Źródło informacji




Projekt "Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji" adresowany jest do uczniów oraz dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych. 


Celem wszystkich działań jest popularyzacja tradycji i prezentacja współczesnej kultury jako źródła inspiracji dla nowocześnie rozumianej edukacji".


Więcej informacji o projekcie tutaj


Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.


 

Dundalk. Irlandia zachwyconym okiem...

***
***
***
 ***
***

Dundalk i okolice.
Dziękujemy - za możliwość rzucenia okiem!
Zachwyconym...


Dziękujemy Polskiej Szkole w Dundalk za serdeczne przyjęcie, 
ciepłą atmosferę i zapał do pracy! 
Jesteście wspaniali! 

"Skąd Ty jesteś?" Dundalk. Wycinanka.

***
***
***
***

Bliskie spotkanie z tradycyjną polską wycinanką to także dla dzieciaków z Dundalk żaden kłopot! 
 Prowadzenie - Iwona Pietrzak.

Projekt "Skąd Ty jesteś? Odkrywanie kulturowych korzeni oraz poszukiwanie współczesnych inspiracji dla edukacji" adresowany jest do uczniów oraz dorosłych skupionych wokół szkół polonijnych. 


Celem wszystkich działań jest popularyzacja tradycji i prezentacja współczesnej kultury jako źródła inspiracji dla nowocześnie rozumianej edukacji".

Więcej informacji o projekcie tutaj





Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r”.

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for the public task "Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2014”.