piątek, 30 stycznia 2015

Rok 2015: W Łodzi mnóstwo kultury


Prezentacje kilkunastu nowych ekspozycji w Muzeum Sztuki, premiery teatralne, koncerty muzyczne, kolejne edycje festiwali zaplanowano w Łodzi na 2015 rok. W projekcie budżetu miasta na 2015 rok na kulturę zarezerwowano 185 mln zł.
Bogate plany ma Muzeum Sztuki w Łodzi, druga - po Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najstarsza na świecie instytucja gromadząca i promująca sztukę nowoczesną. Jego wystawy pojadą także za granicę.
W maju 2015 r. w National Art Museum of China w Pekinie MS pokaże ekspozycję "Stan Życia. Polska sztuka współczesna w globalnym kontekście", przygotowywaną we współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Natomiast wystawa "Jabłko. Introdukcja. (Ciągle i ciągle od nowa)" pokazywana będzie od czerwca do września w MuseumAbteiberg w Monchengladbach w Niemczech.
W Łodzi - obok otwartych w 2014 roku wystaw tj.: "Atlas nowoczesności", "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta" czy ekspozycji Ewy Partum - muzeum planuje prezentację w 2015 r. kilkunastu nowych ekspozycji. W lutym pokazana zostanie wystawa prac Andrzeja Czarnackiego "Tensorium skłonności", która obejmie kompozycje malarskie, kolaże, instalacje powstałe w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
W marcu otwarta będzie wystawa prac Magdaleny Moskwy "Nomana XV", która zaprezentuje ewolucję oryginalnego języka malarskiego artystki. Pokazana na niej zostanie zarówno jej wcześniejsza twórczość odwołująca się do tradycji portretu oraz najnowsze prace, w których artystka koncentruje się na doświadczeniu cielesności. W tym samym miesiącu pokazana zostanie twórczość dwójki artystów urodzonych w Polsce, a obecnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych - C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej.
W czerwcu na wystawie "Impuls dadaistyczny w sztuce dwudziestowiecznej" zaprezentowany zostanie moment wyłonienia się tradycji dadaizmu w okresie historycznej awangardy oraz jej kolejne manifestacje do lat 60. XX w. Będzie można zobaczyć około 200 eksponatów - obiektów, obrazów, grafik, rysunków, rzeźb, druków i archiwaliów - z kolekcji Archive Marzona prowadzonego przez Egidio Marzonę. Także w czerwcu zaplanowano wystawę prac Krzysztofa Wodiczki "Sztuka parezji".
Na jesień łódzkie muzeum planuje wystawę m.in. Andrzeja Pawłowskiego "Teoria wystawy", która ma przybliżyć mniej znane oblicze tego malarza, rzeźbiarza i fotografika, który był także projektantem wystaw. W przygotowaniu jest też projekt "Pozamiatać po włókniarkach", który dotyczyć będzie problemu pracy w światowej - silnie zglobalizowanej i pełnej współzależności - gospodarce. Pod koniec roku zobaczyć będzie można także wystawy prac Mirosława Bałki, Assafa Grubera i Susan Hiller.
Premiery oraz nowe projekty zaplanowały łódzkie teatry.
Teatr Wielki na styczeń zapowiada premierę opery romantycznej "Holender Tułacz" Richarda Wagnera. Kompozytor zaczerpnął pomysł libretta z noweli Heinricha Heinego. Reżyserem przedstawienia jest Herbert Adler, chór i orkiestrę poprowadzi Eraldo Salmieri. "Holender tułacz" zostanie wystawiony na łódzkiej scenie operowej po raz drugi – poprzednią wersję z 1994 r. reżyserował Waldemar Zawodziński.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz