wtorek, 17 marca 2015

V Festiwal Kultury Buddyjskiej w Łodzi 16-22.03.2015 r.



Tydzień spotkań z polskimi i zagranicznymi nauczycielami Buddyzmu Diamentowej Drogi, warsztaty medytacyjne, wystawa fotograficzna „Oświecenie 3D” poświęcona Stupom - buddyjskim budowlom symbolizującym oświecony stan Buddy oraz promocja książki „Być pożytecznym” Lamy Olego Nydahla – to główne punkty programu marcowego Festiwalu Kultury Buddyjskiej w Łodzi. Wszystkie wydarzenia będą otwarte, a wstęp na nie bezpłatny. 

V edycja Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń umysłu” odbędzie się w dniach 16 – 22 marca 2015. Poszczególne wydarzenia będą miały miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ), Centrum Biznesowym SYNERGIA oraz w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym Diamentowej Drogi w Łodzi.

Łódzka edycja Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”, który od kilku lat cyklicznie odbywa się we wszystkich większych miastach Polski, adresowana jest do szerokiego grona odbiorców. Ma przybliżyć łodzianom fascynującą kulturową spuściznę buddyzmu tybetańskiego, która z powodów politycznych zagrożona na Wschodzie coraz silniej wrasta w duchowy pejzaż wolnego od religijnej opresji Zachodu. 

Impreza daje możliwość poznania liczących ponad 2,5 tysiąca lat nauk o naturze umysłu pochodzących od historycznego Buddy Sakjamuniego. Nauk przedstawionych w świeżej, pasującej do współczesnego życia formie. Dziś inspirują one coraz więcej ludzi zainteresowanych duchową dojrzałością, wolnością oraz trwałym szczęściem. „Przestrzeń umysłu” to idealna okazja do spotkania i wymiany poglądów z praktykującymi Buddyzm Diamentowej Drogi, który 35 lat temu przybył do Polski, zadomowił się i zyskał wielu sympatyków dzięki aktywności Lamy Olego Nydahla i jego żony Hannah.

Spośród wielu tradycji i szkół buddyzmu tybetańskiego rozwijających w Europie, obu Amerykach i Australii, Diamentowa Droga linii Karma Kagyu należy do najliczniejszych. Obecnie polscy buddyści praktykujący Diamentową Drogę prowadzą 43 świeckie ośrodki miejskie, 22 grupy buddyjskie w mniejszych miejscowościach oraz 6 znajdujących się poza miastami ośrodków odosobnieniowych. We wszystkich tych miejscach regularnie odbywają się prowadzone po polsku medytacje oraz wykłady wyjaśniające nauki Buddy – zarówno dla osób początkujących, jak i w różnym stopniu zaawansowanych.

„Być pożytecznym” to wydany w ubiegłym roku w formie książki wywiad – rzeka z Lamą Ole Nydahlem - założycielem ponad 600 świeckich ośrodków buddyzmu Diamentowej Drogi na całym świecie, jednym z niewielu wysoko wykwalifikowanych lamów i nauczycieli medytacji w tradycji buddyzmu szkoły Karma Kagyu działających na Zachodzie. 

Pochodzący z Danii Ole Nydahl i jego żona Hannah zostali w 1969 roku pierwszymi zachodnimi uczniami XVI Karmapy Randziung Ripe Dordże zwierzchnika Karma Kagyu, uznawanego za największego mistrza medytacji ubiegłego wieku. Po trzech latach intensywnego studiowania buddyjskiej filozofii, nauki medytacji oraz po otrzymaniu przekazu wyjątkowej dla Diamentowej Drogi praktyki świadomego umierania (tyb. Poła), Ole Nydahl na prośbę XVI Karmapy rozpoczął nauczanie buddyzmu w Europie, co czyni do dziś zachowując świeży, oparty na głębokim doświadczeniu, poczuciu humoru i nieustraszoności jogiczny styl.


Dokładny program festiwalu można znaleźć tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz